Aktualności

Polacy świadomie wybierają produkty od polskich lokalnych producentów

Polacy świadomie wybierają produkty od polskich lokalnych producentów

Pandemia pokazała jak ważna jest dla konsumentów lokalność – to jeden z głównych trendów widocznych w branży handlu detalicznego. Polacy zaczęli wybierać lokalne, często mniejsze sklepy, które są blisko ich miejsca zamieszkania, a które oferują dobre jakościowo produkty pochodzące z regionu. To właśnie produkty od lokalnych dostawców mają dla nas szereg zalet. Według badania przeprowadzonego w ramach kampanii Wybieram Lokalne, zainicjowanej przez PSH Lewiatan, aż 57,1% respondentów wskazuje, że produkty lokalne są świeższe, a 41,8% że smaczniejsze. Polacy chętniej wybierają produkty od polskich lokalnych producentów, będąc przekonanym, że w ten sposób nie tylko wybierają świeżość i dobry smak, ale również wspierają rozwój lokalnej gospodarki i przyczyniają się do ochrony środowiska. 

W dzisiejszych czasach dla Polskich konsumentów coraz bardziej liczy się jakość produktów i dodatkowe korzyści jakie wynikają z ich wyboru. Kluczowym czynnikiem przy wyborze produktów jest ich świeżość – tak wskazuje 64,1% Polaków oraz długi termin ważności – 33,5% wskazań. Co ciekawe, wielu z nas zwraca również uwagę na to by produkt, który kupuje pochodził z Polski (32%), od lokalnego lub regionalnego dostawcy (25,7%). Te czynniki są dla Polaków zdecydowanie wyżej cenione niż znana marka produktu – jedynie 17,6% wskazań w badaniu. 

Trend lokalności 

Wśród zalet wybierania produktów od lokalnych dostawców na bardzo wysokiej pozycji znalazł się także rozwój lokalnej gospodarki, na który wskazuje aż 47,5% respondentów. Konsumentom zależy na wspieraniu rodzimych dostawców nie tylko po to, by wydane pieniądze zostały w ich kraju, ale również dlatego, że mają do nich większe zaufanie. Często lokalnym dostawcą jest znajomy rolnik po sąsiedzku, którego gospodarstwo możemy obserwować. Zdarza się też, że wspierając lokalną gospodarkę, tak naprawdę wspieramy miejsca pracy rodziny czy naszych znajomych. Dla 25,6% Polaków wybór lokalnych produktów jest formą patriotyzmu konsumenckiego.

„Dla Lewiatana lokalność jest podstawową wartością praktycznie od początku istnienia sieci. Dla nas lokalność to nie tylko znajomość potrzeb naszych klientów – różniących się w poszczególnych regionach, ale także współpraca z lokalnymi producentami i dostawcami. Cieszy nas rosnąca popularność tej kategorii produktów i motywacje klientów, którzy coraz bardziej świadomie je wybierają.” – dodaje Robert Rękas, prezes PSH Lewiatan.

Polacy doceniają również fakt, że lokalne produkty często zawierają mniej środków konserwujących dzięki krótszej drodze transportu, jaką muszą przebyć od dostawcy do sklepu (30,8% wskazań) oraz mają korzystną cenę (30,6%). Ma to szczególne znaczenie w przypadku owoców i warzyw, po które to właśnie latem zdecydowanie najchętniej sięgają Polacy. Wybieranie lokalnych produktów dla 28,3% badanych jest również formą ochrony środowiska ze względu na krótszą drogę transportu od dostawcy do sklepu. Zaś 26,8% badanych uważa, że produkty od lokalnych dostawców częściej pochodzą z upraw ekologicznych.

Lokalnie znaczy też świadomie

Okazuje się także, że Polacy z wiekiem stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami – zgodnie z badaniem blisko trzech na czterech respondentów (74%) twierdzi, że robi tzw. świadome zakupy. Podczas gdy wśród młodych w wieku do 24 lat taką postawę deklaruje 68%, to wśród osób powyżej 50 roku życia ten odsetek wzrasta aż do 78,1%. 

 Czym jednak są świadome zakupy? To dla nas przede wszystkim zwracanie uwagi na jakość i pochodzenie produktów, które znajdują się w naszych koszykach. Blisko połowa Polaków – 44,5% uważa, że świadome zakupy to czytanie etykiet ze składem produktów, jak również zwracanie uwagi na kraj pochodzenia produktu (30,1%) i wybieranie mniejszych lub lokalnych producentów (26,4%). 

Ważna w kontekście świadomych wyborów jest dla nas także ekologia – zarówno pod względem materiałów z jakich zrobione są opakowania produktów (26,6%), jak i wybieranie produktów bio lub pochodzących z ekologicznych upraw (26%). Przekonanie wśród Polaków, że świadome zakupy to kupowanie po jak najniższej cenie jest obecnie zdecydowanie mniej popularne – na ten aspekt wskazało jedynie 18,8%.

„W wielu aspektach życia można zaobserwować trend wzrostu świadomości Polaków. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak się odżywiamy, jakie produkty wybieramy, czy gdzie robimy zakupy. Mamy też coraz wyraźniej sprecyzowane oczekiwania wobec producentów i sklepów, które wybieramy. Podejmując decyzje zakupowe, nie kierujemy się jedynie niską ceną, o wiele ważniejszy staje się dla nas stosunek ceny, którą płacimy za dane produkty, do wartości jakie idą za takim zakupem. A tymi wartościami są nie tylko smak czy trwałość produktu, ale również czynniki takie jak wspieranie rozwoju lokalnych biznesów.” – mówi Robert Rękas, Prezes PSH Lewiatan.